Kadırga’da Bir Müze: İstanbul Fotoğraf Müzesi

İş için gittiğim Fatih Tapu Müdürlüğü binası içerisinde İstanbul Fotoğraf Müzesi’ni bulmayı beklemiyordum doğrusu. Hazır kalkıp Kadırga’ya kadar gelmişken bu modern ve bir o kadar da ferah müzeyi gezmeden olmazdı. İşimi bitirir bitirmez hemen tapu müdürlüğünün bir kat aşağısında bulunan müzeye adımımı attım.

"Çocuklar boks salonunda başka bir turnuva olduğu için geçici bir süre güreş salonunda çalıştılar." -Abdurrahman Antakyalı

Abdurrahman Antakyalı: “Çocuklar boks salonunda başka bir turnuva olduğu için geçici bir süre güreş salonunda çalıştılar.”

Girişte geçici olarak sergilenen nostaljik bir fotoğraf makinesi koleksiyonu beni karşıladı. Daha sonra ise upuzun bir koridor. Fotoğraf, fotoğrafçılık tarihi ve Türkiye’de fotoğraf tarihi hakkında bilgilerin ve görsellerin bulunduğu bir zaman cetveli ziyaretçileri karşılıyor. Negatif- pozitif basım tekniklerinden tutun, İstanbul’da kurulan ilk fotoğrafçılık vakıflarına, Türk fotoğrafçıların yurt dışında açtığı sergilere kadar pek çok eğlenceli bilgiyi burada bulmak mümkün.

Ersin Alok, Aliye Berger'in portresi

Ersin Alok, Aliye Berger’in portresi

Koridor boyunca yer alan 4 tane galeride ise farklı sanatçılara ait eserler sergiyi adeta tamamlıyor. Bu şekilde müze, ne sadece tarih ne de sadece fotoğraf sanatını ağırlıyor.

Sergilenen eserler ise oldukça dokunaklı. Abdurrahman Antakyalı’nın boksör çocuklar hakkındaki sergisi, ülkemizde aslında ne kadar bilmediğimiz hayatlar olduğunu hatırlattı. Karma sanatçılardan oluşan bir başka galerideki koleksiyon ise, farklı ülkelerde yaşanan ve güncel; terör, savaş, mültecilik gibi konuları ele alarak izleyiciyi bu gerçeklerle yüzleştiriyor.

Santiago Palacios: "Kötü hava şartlarına rağmen şişme bir bot ile Türkiye'den yola çıkarak Ege Denizi'ne açılan sığınmacılar Yunanistan'ın Midilli Adası açıklarında." / Seri Haber Birincilik Ödülü

Santiago Palacios: “Kötü hava şartlarına rağmen şişme bir bot ile Türkiye’den yola çıkarak Ege Denizi’ne açılan sığınmacılar Yunanistan’ın Midilli Adası açıklarında.” / Seri Haber Birincilik Ödülü

Koleksiyondaki tüm bu fotoğrafların ödüllü olduğunu belirtmemde yarar olduğunu düşünüyorum. Ersin Alok’un ‘Dağ’ koleksiyonu ise, ülkemizden ve yurtdışından pek çok doğa ve dağ kompozisyonlarını içerisinde barındırıyor. Nefes kesen manzaraları görmek mümkün. Bir diğer galeride ise, yine Ersin Alok’un portrelerine yer verilmiş, Munir Özkul’dan Süleyman Demirel’e pek çok ünlü ismi fotoğraflayan sanatçı, ziyaretçi de hoş bir tebessüm yaratıyor.

Ersin Alok, Dağ koleksiyonundan.

Ersin Alok, Dağ koleksiyonundan.

Yolunuz düştüğünde, güzel vakit geçireceğinizi garanti edebileceğim bu güzel müzeyi gezmenizi tavsiye ederim.

Not: Yukarıdaki bürokrasiden sonra aşağıdaki müze çalışanları oldukça güler yüzlü!

 

Betsy Penso

betsypenso92@hotmail.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.