Sergi ve Müze İncelemeleri İçin Çağrı

Sergi ve müzeler hakkında inceleme yazmak isteyen herkesi, yazılarını Exhibition Critique’te yayınlamaya davet ediyoruz.

Beğendiğiniz (veya beğenmediğiniz / sizi rahatsız eden) müze ve sergiler hakkında exhibitioncritique.com adresinde yayınlanmasını istediğiniz inceleme yazılarınızı exhibitioncritique@gmail.com’a gönderebilirsiniz.

ist modern

Gezdiğiniz sergi ve müzeler hakkında inceleme yazmak için meslek veya eğitiminizin sanatla alakalı olması gerekmez. Eğer sanata ve müzelere meraklıysanız, yazmaktan keyif alıyorsanız ve fikirlerinizi paylaşmak isterseniz yazılarınızı bekleriz.

Gönderdiğiniz yazılar editör tarafından okunacak ve uygun bulunursa yayınlanacaktır. Yayınlanmadan önce yazardan bazı düzeltmeler yapılması talep edilebilir. Ayrıca yazarın da onayı alınıp editör tarafından bazı düzeltmeler yapılabilir. Yazılarınızı Türkçe, İngilizce veya Fransızca gönderebilirsiniz.

İncelemeleri yayınlanan yazarlara herhangi bir ücret ödenmeyecektir. Exhibitioncritique.com da ticari bir site değildir, herhangi bir geliri yoktur. Yayınlanan yazıların hakları da tamamen yazarlara aittir, exhibitioncritique.com dışında da istedikleri yerde yayınlayabilirler.

Yazıları yayınlananlar eğer isterse yazılarıyla birlikte e-posta adreslerini ve özgeçmişlerini de kısaca paylaşabilirler.

Peki bir sergi veya müze incelemesi nasıl mı yazılır? Exhibitioncritique.com adresinde daha önceden paylaşılan yazıları örnek alabilir veya aşağıdaki başlıklardan faydalanabilirsiniz:

  • 400-1500 kelime arası
  • Yazdığınız sergi veya müze ne hakkında?
  • Neyi beğendiniz?
  • Neler daha iyi olabilirdi?
  • Hatalı bulduğunuz bölümler var mıydı?
  • Sergileme şekliyle ilgili yorumlarınız var mı? (mesela: çok özgün bir sergileme yöntemi kullanılmış; bazı tabloların aydınlatması kötüydü; işler çok sıkıcı bir şekilde sergilenmişti; vs.)
  • Gezdiğiniz sergi veya müzenin ziyaretçiye ve çevresine nasıl bir katkısı var? (mesela: Taksim metrosunda Adnan Oktarcıların açtığı ‘Evrim Yoktur’ sergisinin gereksiz vakit ve para kaybıyla birlikte muhtemel cehalet artışına neden olduğundan bahsedebilir, veya Salt Galata’nın kütüphanesinin nasıl büyük bir kültür boşluğunu doldurduğunu ve aslında çok daha büyük sanat kütüphanelerine olan ihtiyacı gösterdiğini anlatabilirsiniz)
  • Tavsiye eder misiniz?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.