IŞİD Soslu Yeni Türkiye: Cehalet ve Aptallık

Birçoğunuzun bildiği üzere dünyanın en ünlü sanatçılarından biri olan JR’nin Balat’taki işlerinden biri iddialara göre Fatih Belediyesi tarafından griye boyandı. Diğer işlerinin de boyanmış olması muhtemel olmakla birlikte henüz bununla ilgili bir bilgimiz yok.

JR’nin dünya çapındaki ünü ve onun işlerinin İstanbul’a kattığı maddi değer bir kenara, yıllardır vahşice çirkinleşen İstanbul’un hiç değilse 5-10 sokağına güzellik katan bu işlerden birinin silinmiş olması artık şaşırmadığımız bir cehalet ve aptallık örneği.

Fransız sokak sanatçısı JR'nin Balat'taki işiyle ilgili paylaştığı tweet'ler.

Fransız sokak sanatçısı JR’nin Balat’taki işiyle ilgili paylaştığı tweet’ler.

İşin üzücü yanı, birçok insanın bayıldığı fakat son altmış yıldır akıl almaz bir hızla çirkinleşen İstanbul’da artık böyle haberlere şaşırmamamız. Buna benzer bir olay, Gezi sonrasında Fındıklı’da gökkuşağı rengine boyanan merdivenlerin Beyoğlu Belediyesi tarafından griye boyanmasıyla gerçekleşmişti.

AKP tarafından yönetilen Fatih ve Beyoğlu belediyelerinin bir şekilde 21. yüzyıl dünyasıyla aynı seviyeye gelememesi gerçekten vahim ve düşündürücü bir durum. Metruk bir binanın boş duvarına yapıştırılan bir fotoğraf veya gri renkli çirkin bir merdivenin rengarenk boyanmasının İstanbul’un en önemli iki belediyesini rahatsız edebilmesi gerçekten akıl almaz.

2013 yazında da Fındıklı'da emekli bir memurun kendi cebinden harcadığı parayla boyadığı merdivenler zabıta tarafından griye boyanmıştı. Sonrasında ortaya çıkan tepki sonucunda sırf İstanbul'da değil Türkiye'nin farklı yerlerinde kamusal alanlar vatandaşlar tarafından boyanmıştı.

2013 yazında da Fındıklı’da emekli bir memurun kendi cebinden harcadığı parayla boyadığı merdivenler zabıta tarafından griye boyanmıştı. Sonrasında ortaya çıkan tepki sonucunda sırf İstanbul’da değil Türkiye’nin farklı yerlerinde kamusal alanlar vatandaşlar tarafından boyanmıştı.

Dünyanın en önemli tarihi bölgelerinden biri olan İstanbul’un tarihi yarımadasını sınırları içinde bulunduran Fatih Belediyesi’nin aklını başına toplayıp bu bölgeyle ‘ecdad’ına yakışır bir şekilde ilgilenmesi gerekiyor. Nitekim Osmanlı’nın torunuyuz diye geçinen insanlara, Osmanlı’nın bir dönemler Süleymaniye gibi muazzam anıtlar sayesinde kültürel olarak diğer devletlere sunabileceği değerlere sahip olduğunu anlatmak lazım. 21. yüzyıl Türkiye’sinin dünya ile yarıştırabileceği bir sanatı, bir anıtı veya kentsel estetiği yok. Bir dönemler ‘ecdad’ın yaptığı gibi sanatı, renkleri ve estetiği kabul etmeden hiçbir şekilde dünya ile eşdeğer bir kültür üretimine sahip olmayacağız. Hele hele var olan işleri griye boyayarak, Irak’ta, Suriye’de tarihi eser yok eden IŞİD zihniyetine selam çakmaktan başka bir şey yaptığımız da yok.

Dünyanın önde giden belediyecilik faaliyetlerini takip etmesi gereken Fatih Belediyesi’nin dünyada olup bitenle ilgilenmekten çok onun bunun oğluna arazi vermek, eski Osmanlı arşivleri binasına otel yapılmasına izin verip ‘ecdad’ımızın kemiklerini sızlatmak gibi daha önemli işleri var gibi duruyor.

Dünyanın en ünlü sanatçılarından biri olan JR, Paris'teki Panthéon binasını bizzat Paris Belediyesi'nin isteği üzerine süslemişti.

Dünyanın en ünlü sanatçılarından biri olan JR, Paris’teki Panthéon binasını bizzat Paris Belediyesi’nin isteği üzerine süslemişti.

İşin ilginci de Fatih gibi son derece önemli ve turistik bir ilçeyi yöneten belediyenin, JR’nin yaptığı işlerin hem bu ilçeye hem de İstanbul’da kattığı turizm değerini anlamaması. Sokağın güzelleşmesi ve estetik zevk gibi kavramlardan uzak olan bu zihniyetin en azından parayla çok daha yakın bir ilişkisi olduğunu biliyoruz. Fakat herhalde sokak sanatı ve turizm arasındaki değeri de anlayamadılar.

Beyoğlu Belediyesi’nin de Fındıklı merdivenleri örneğinde yaptığı gibi, Fatih Belediyesi’nin kamusal alanı güzelleştiren bir işi, ciddi ciddi emek ve vatandaşın parasını harcayıp griye boyaması IŞİD’in Irak ve Suriye’deki tarihi eserlere yaptığından ne kadar farklı olabilir ki?

JR'nin işlerini Paris'in en ihtişamlı yapılarından biri olan Panthéon'un üzerinde gururla sergileyen Paris Belediyesi gibi bir anlayış mı, yoksa sanatı yok etmek için çaba harcayan bir belediye mi istiyoruz?

JR’nin işlerini Paris’in en ihtişamlı yapılarından biri olan Panthéon’un üzerinde gururla sergileyen Paris Belediyesi gibi bir anlayış mı, yoksa sanatı yok etmek için çaba harcayan bir belediye mi istiyoruz?

JR’nin ve sokak sanatının değerini anlamayan Fatih Belediyesi’ne yazıklar olsun. Balat’taki, Beyoğlu’ndaki vatandaşı betona ve griye boğan Fatih Belediyesi’nin çağdaş belediyeciliği öğrenmesi için öyle Paris’e gitmesine falan da gerek yok. Eminönü’nden, Karaköy’den vapura binip Kadıköy’e geçmek kolay. Kadıköy Belediyesi’nin Yeldeğirmeni mahallesinde başlattığı Mural Istanbul isimli sokak festivaline şöyle bir bakmaları yeter.

Yıllardır tarihi yarımadayı betonlayan, tarihi eserleri rant uğruna bina altında bırakan, eski Osmanlı Arşivleri binasını otel yaptıran Fatih Belediyesi’nin IŞİD soslu son vandalizm örneğini ayıplarken, 21. yüzyıla ayak uydurup, hala çağdaş bir İstanbul umudu veren Kadıköy Belediyesi’ni de tebrik etmek gerekir.

 

Yaman Kayabalı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.